“KALP, NEFS VE RUH” KİTABI


“KALP, NEFS VE RUH” KİTABI

 

 

 

"........İlham yalnızca kendi kalp ya da vicdanımızın bâtınî sesini işitmekten ibaret değildir. Şeyhlerin ritmine kendilerini ayarlayan dervişler ayrıca işlerinde de şeyhlerinin sesini duyarlar. Çok uzaklarda olsa bile şeyhlerinden ilham alır ve irşad olurlar. Bu, şeyhin bir konuşmasını ya da ibretli öykülerinden birisini aniden hatırlama ya da sanki şeyhin huzurunda imiş gibi hissetme şeklinde gerçekleşebilir. (KNR / sayfa.90)"

 

Orijinali İngilizce olan ve Türkçe’ye "Sufi Psikolojisinde Gelişim, Denge ve Uyum: Kalp, Nefs ve Ruh" adıyla çevirilen kitabın yazarı Prof. Dr. Robert (Ragıp) Frager, otuz yılı aşkın süredir Amerika’da psikoloji üzerine çalışan ve üniversitede, psikoloji ile din arasındaki ara bölgeyi (Benötesi Psikolojisi) keşfetmeye adanmış "Institute of Transpersonal Psychology"  adlı bölümün kurucusudur.


 
İslam ve tasavvufla fiilen tanışması da bu enstitüye Türkiye’den davet ettiği bir mutasavvıf olan Cerrahi Şeyhi Rahmetli Muzaffer Ozak Efendi vesilesiyle gerçekleşmiştir.(Yıl1980)


Prof. Frager kitabını, bize yabancı olmayan bir anlatım ve tasavvufî menkıbelerle süsleyerek çok sade ve anlaşılır bir dille kaleme almıştır. Kur’an’dan, Mevlânâ’dan, Yunus’dan ve Gazâlî’den alıntılarla birlikte psikiyatrist-dervişliğin birikimi olan özgün tesbitler, dikkate değer, ufuk açıcı ve kendimizi tanımamızı kolaylaştıracak niteliktedir.

 

Ayrıca bu kitap, Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi tarafından  ‘’Kardeşlerimiz okuyup kendilerini tanısınlar!’’ diye tavsiye de edilmiştir.  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !